Domáce osvetlenie

Správnym výberom a rozmiestnením osvetlenia dokážete vytvoriť príjemnú atmosféru Vášho domova na ktorú sa budete vždy tešiť. Nasledujúce odporúčania Vám pomôžu vhodne zvoliť svietidlá v jednotlivých miestnostiach.


Kuchyňa / Jedáleň

Základom osvetlenia kuchyne je kvalitné osvetlená pracovná plocha. Centrálne osvetlenie by malo byť difúzne a dostatočne silné, umiestnené tak aby sa vytváralo čo najmenej tieňov pri používaní pracovných plôch. Na osvetlenie barového pultu alebo jedálenského stolu je vhodné použiť svietidlá s užším svetelným lúčom, zavesené do primeranej výšky tak aby nebránili vo výhľade pri sedení.
Takto nastavené osvetlenie dodá interiéru príjemnú atmosféru a vytvorí kvalitné podmienky na prípravu a vychutnávanie domácej kuchyne.


Obývačka / denná miestnosť

Pri osvetlení obývacej izby treba dbať na vytvorenie svetelnej pohody celej miestnosti prostredníctvom rovnováhy viacerých prvkov. Centrálne svietidlo by malo poskytovať mäkké, rozptýlené svetlo, ktoré dostatočne vysvieti strop v miestnosti. Ďalším dôležitým prvkom je akcentové svetlo, zvýrazňujúce obrazovú výzdobu na stenách alebo objekty v priestore. Takto získava miestnosť viacej priestoru a väčšiu hĺbku. Nepriame osvetlenie zo stropu je vhodné použiť predovšetkým na reliéfne zvislé plochy (závesy, rolety, dekoračné steny).
Na dotvorenie rovnováhy osvetlenia treba vhodne zvoliť podlahové stojace svietidlo, ktoré môžete použiť pri čítaní a tiež Vám bude slúžiť ako dekoračný prvok v miestnosti.


Kúpeľňa

Kúpeľňové osvetlenie musí v prvom rade spĺňať bezpečnostné kritéria tohto prostredia. Nikdy neumiestňujte svietidlo priamo nad sprchový kút alebo sprchu. Svietidlá v kúpeľni by mali mať stupeň krytia aspoň IP44 aby sa zamedzilo kontaktu elektrických častí s vodou alebo vlhkosťou.
Rovnomerné a dostatočne intenzívne osvetlenie kúpeľne je dôležité pri údržbe a bezpečnom využívaní tejto miestnosti. Zrkadlo nad umývadlom vyžaduje mäkké, rozptýlené svetlo, ktoré rovnomerne nasvieti Vašu tvár bez ostrých tieňov.


Izba / Spálňa

Základom dobre osvetlenej izby (spálne) je dostatočne osvetlený strop a jemné nasvietenie zvislých plôch. Dôležitou súčasťou je vždy praktické pracovné alebo čítacie svetlo. Veľmi vhodným doplnkom na vytvorenie príjemnej a útulnej atmosféry je podlahová stojaca lampa so stmievaním.

 

Chodba / Zádverie

Priestor, ktorým vstupujete do Vášho domova vytvára prvý dojem a ten je veľmi dôležitý. Použitím jemného osvetlenia priestoru s doplnkovým akcentom na stenách zaručíte príjemné privítanie a správnu náladu každý deň.